Da li lekovi mogu da izazovu nadutost?
Jedan od najčešće prijavljivanih gastrointestinalnih simptoma tokom posete lekaru je nadutost stomaka u kombinaciji sa flatulencijom. Ali o ovome se često ne govori zbog srama ili se zanemaruje jer pacijenti i lekari to ne vide kao pravi problem, dok u realnosti mnogi ljudi pate od bolova i nelagodnosti u društvu zbog nadutosti i flatulencije.
Tipični uzroci nadutosti i flatulencije su nezdrave navike u ishrani, stres, osetljivost na hranu, kao i hormonski disbalans. U tim slučajevima, izbacivanje određene vrste hrane ili promena navika u ishrani mogu da pruže trajno olakšanje.
U nekim slučajevima, pacijenti pate od nadutosti samo zbog određenog leka za koji je nadutost navedena kao jedno od neželjenih dejstava.
U nekim slučajevima, pacijenti mogu da pate od nadutosti zbog neželjenog dejstva leka koji treba da uzimaju. Za dodatne informacije o neželjenim dejstvima, pogledajte uputstvo za pacijenta ili se obratite lekaru.
Koji lekovi izazivaju nadutost i zašto?
Studije su pokazale da su ispitanici prijavili digestivne probleme nakon uzimanja određene vrste hrane ili lekova. Ovi lekovi uključuju lekove za lečenje zatvora (laksativi), dijabetesa (akarboza) i lekove koji pomažu kod gojaznosti (orlistat).
Ostali lekovi za koje je poznato da uzrokuju digestivne probleme su nesteroidni antiinflamatorni lekovi protiv bolova poput ibuprofena, kao i antibiotici.
Kontraceptivi poput kontraceptivne pilule menjaju hormonalnu ravnotežu, što je takođe poznato da izaziva nadutost. Mnoge žene su prijavile nadutost nakon započinjanja hormonske kontraceptivne terapije.
Kada treba posetiti lekara?
Otkrivanje uzroka nadutosti može potrajati i biti dug i frustrirajući proces pokušaja i grešaka, uklanjajući određenu vrstu hrane i navika iz svakodnevnog života. Ako imate utisak da određeni lek izaziva nadutost, trebalo bi da razgovarate sa lekarom koji Vam je propisao lek. Možda postoji druga mogućnost za lečenje nadutosti ili čak da se pređe na drugi lek sa manje neželjenih dejstava.
Kako da otklonite nadutost stomaka izazvanu lekovima?
Budući da su mnogi problemi izazvani savremenim načinom života, postoji mnogo stvari koje možete da učinite kako biste smanjili probleme sa nadutošću. Pažljivo praćenje svojih navika i rutina može da Vam pomogne da pronađete uzroke.
Espumisan® – ublažavanje simptoma nadutosti!
Nadutost i flatulencija su normalni. Ali naš savremeni način života može da bude veoma zahtevan. Stresan posao, pokušaj da se usaglase hobiji, porodica i prijatelji može da dovede do stresa, kao i uzimanje previše masne i na drugi način nezdrave vrste hrane. Naš digestivni sistem ne može to da otprati, što dovodi do prekomernog stvaranja gasova koji mogu da se nagomilaju u stomaku i da stvore osećaj punoće i nadutosti. Nelagodnost u stomaku i strah od nekontrolisane flatulencije su sami po sebi izvor stresa za mnoge ljude.
Simetikon, aktivna supstanca leka Espumisan, nudi pouzdano olakšanje. Simetikon je dokazano i efikasno sredstvo protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza aktivne supstance leka Espumisan omogućava ublažavanje širokog spektra simptoma povezanih sa gasovima, poput nadutosti i flatulencije.
Simetikon u suštini menja površinski napon mehurića gasova koji su nagomilani u gastrointestinalnom traktu. Prilikom razgrađivanja mehurića, gasovi se oslobađaju, što olakšava njihovu eliminaciju podrigivanjem ili ispuštanjem flatusa.
Espumisan® - različite vrste doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® 40 mg kapsule
Pruža brzo i pouzdano ublažavanje simptoma kao što su nadutost usled obilnih i masnih obroka, osetljivosti na hranu, stresa i nadutosti tokom menstruacije.
Espumisan® 40 mg/ml emulzija
Emulzija laka za gutanje sa 40 mg simetikona.