Nadutost (Uvod)
Pre svega, ako patite od nadutosti, niste jedini. Od nadutosti pate i muškarci i žene. Većina ljudi u nekom trenutku ima nadutost i flatulenciju. Naš organizam je čudesan sistem koji ima sposobnost da hranu pretvori u energiju i da u sebi stvara novi život. Trudnoća je sama po sebi čudo, ali za većinu žena nije bez svojih nelagodnosti. Grčevi u stomaku i nadutost su sastavni deo ovog inače, posebnog perioda. U suštini, nadutost je posebno čest neželjeni efekat koji, prema jednoj studiji, ima 49% trudnica. Ali koji su razlozi za to?
Šta je nadutost u trudnoći?
Trudnoća donosi mnoge promene. Nivo hormona je u velikom porastu koji pomažu bebi da raste. Jedan od neželjenih efekata novih nivoa hormona je osećaj nadutosti izazvan prekomernom količinom gasova. Ovo je prirodni efekat organizma koji priprema sredinu za rast deteta.
Kada i zašto dolazi do nadutosti u trudnoći?
Na početku trudnoće se u većim količinama stvaraju i oslobađaju prirodne hemikalije zvane hormoni koje pomažu u rastu sluznice materice kako bi beba dobila hranljive materije.
Ovi hormoni, progesteron i estrogen imaju i druge efekte. Progesteron opušta mišiće, usporavajući varenje u organizmu. Ovo ostavlja hranu nesvarenom što sa sobom donosi veću količinu gasova. Povišeni nivoi estrogena takođe mogu imati isti efekat, uključujući i nakupljanje vode, uzrokujući bol i otok u stomaku.
U kasnoj trudnoći, dok materica raste i menja oblik i položaj kako bi zaštitila bebu, svojim kretanjem može da zauzme mesto drugih organa, uzrokujući zatvor i višak gasova. Ovo može da dovede do stvaranja osećaja nadutosti.
Kako možete da sprečite nadutost u trudnoći?
Simptomi nadutosti i promene u telu trudnice su sastavni deo ovog stanja. Iako su uslovi zbog kojih dolazi do toga prirodni i sasvim normalni, ne morate se susresti sa simptomima. Unošenje malih promena u svoj način života može da pomogne u smanjenju nadutosti.
Druga stanja povezana sa trudnoćom i nadutošću
Kao što je prethodno spomenuto, u kasnoj fazi trudnoće pomeranje materice može da izazove nadutost i zatvor. Probiotici i omekšivači stolice mogu biti rešenje, jer normalni laksativi mogu biti neprikladni za trudnice. Uvek pročitajte oznake na lekovima i potražite savet lekara pre nego što uzmete novi lek.
Ukoliko patite od stanja kao što je sindrom iritabilnog creva, može da dođe do pogoršanja tokom trudnoće. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnikom da biste pronašli pravo rešenje za Vas.
Javljaju se i druga stanja koja se posebno vezuju za trudnoću i mogu da izazovu nadutost. Pokazalo se da se pojavljuju lažne kontrakcije - kada dolazi do grčenja mišića tela u kasnoj fazi trudnoće, nepravilni su i traju do 2 minuta. Bol u okruglim ligamentima nastaje kada se materica proširi i može da izazove bol u donjem delu stomaka.
Kada treba da posetite lekara?
Nadutost je uglavnom bezopasna, ali postoje slučajevi u kojima treba pažljivo da se prati. U slučajevima gubitka telesne težine ili nesvestice i čestih napada mučnine ili dijareje, treba se obratiti lekaru. Ukoliko ste u nedoumici oko dodatnih lekova, korisno je posavetovati se sa lekarom kako biste bili sigurni. Trudnice ne mogu da koriste sve lekove.
Šta pomaže kod nadutosti i flatulencije? (Olakšanje)
Evo nekoliko opštih saveta i načina za smanjenje nadutosti i flatulencije:
Simetikon, aktivna supstanca leka Espumisan, je dokazano i efikasno sredstvo protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza leka Espumisan može da donese ublažavanje širokog spektra simptoma koji se povezuju sa gasovima, poput flatulencije ili nadutosti. Aktivna supstanca, simetikon, menja površinsku napetost mehurića gasova nagomilanih u gastrointestinalnom traktu i oslobađa gas koji se zatim može apsorbovati ili ispustiti i tako pomaže da se umiri stomak i da se ublaže drugi simptomi kao što su anksioznost i socijalna anksioznost u vezi sa nadutošću.
Fizička aktivnost poput šetnje oko bloka može da pokrene creva, što može da pomogne pri oslobađanju viška gasova. Takođe je dokazano da redovno vežbanje pomaže kod nadutosti i flatulencije tokom menstruacije. Iako u slučaju trudnoće treba da se izvode uz oprez, ipak mogu da se rade lagane vežbe
Espumisan
Fizička aktivnost
Espumisan® – olakšanje, bilo gde, u bilo koje vreme!
Nadutost i flatulencija su normalna pojava. Nezaobilazne su i promene kroz koje Vaše telo prolazi u toku trudnoće. Ali u pogledu neželjenih efekata, kao što su nadutost i flatulencija, može da se postigne neka vrsta olakšanja. Naš digestivni sistem, usporen hormonima koji pomažu u rastu bebe, a istovremeno pod uobičajenim pritiskom svakodnevnog života, ne može to da izdrži, što dovodi do prekomernog stvaranja gasova koji mogu da se nagomilaju u stomaku i da stvore osećaj težine i nadutosti. Nelagodnost u stomaku i strah od nekontrolisane flatulencije su sami po sebi izvor stresa za mnoge ljude.
Simetikon, aktivna supstanca leka Espumisan, nudi pouzdano olakšanje. Simetikon je dokazano i efikasno sredstvo protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza aktivne supstance leka Espumisan omogućava ublažavanje širokog spektra simptoma povezanih sa gasovima, poput nadutosti i flatulencije.
Simetikon u suštini menja površinski napon mehurića gasova koji su nagomilani u gastrointestinalnom traktu. Prilikom razgrađivanja mehurića, gasovi se oslobađaju, što olakšava njihovu eliminaciju podrigivanjem ili ispuštanjem flatusa.
Espumisan® - različite vrste doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® 40 mg kapsule
Pruža brzo i pouzdano ublažavanje simptoma kao što su nadutost usled obilnih i masnih obroka, osetljivosti na hranu, stresa i nadutosti tokom menstruacije.
Espumisan® 40 mg/ml emulzija
Emulzija laka za gutanje sa 40 mg simetikona.