Nadutost i menopauza
Pre svega, ako patite od nadutosti, niste jedini. Od nadutosti pate i muškarci i žene. Većina ljudi u nekom trenutku doživi nadutost i flatulenciju.
Postoje mnoge bolesti koje imaju veze sa stomakom i varenjem generalno, a mnoge od njih su češće nego što mislite. Nelagodnost i stomačni problemi mogu biti uzrokovani hranom, načinom života kao i hormonalnim promenama.
Šta je nadutost u menopauzi i kada se javlja?
Nadutost je prouzrokovana viškom vazduha koji je nagomilan u stomaku i obično se manifestuje kao osećaj punoće ili stezanja u predelu stomaka. Nadutost u menopauzi se povezuje sa hormonalnim promenama u organizmu žene u vreme menopauze ili četiri godine pre njene pojave. Tipični simptomi nadutosti mogu biti:
Bol u stomaku
Kontrolisano ili nekontrolisano ispuštanje gasova (flatulencija)
Često podrigivanje
Krčanje ili klokotanje u stomaku
Pritisak i grčevi od previše gasova nagomilanih u stomaku ili crevima
Zašto menopauza izaziva nadutost?
Povećani nivo estrogena može da prouzrokuje zadržavanje vode što zatim može da izazove nadutost. Drugi neželjeni efekti menopauze poput promena u načinu ishrane, apetitu i usporeno varenje mogu da prouzrokuju da nesvarena hrana u digestivnom sistemu izazove nakupljanje gasova, što dovodi do osećaja zatezanja ili nelagodnosti. Stres povezan sa menopauzom i drugim zdravstvenim stanjima u ovom životnom dobu mogu biti faktori koji tome doprinose.
Kako ublažiti nadutost u menopauzi
Da biste ublažili nadutost u menopauzi, možete pokušati da pijete puno vode i pronađete pravu meru vežbanja. To ne samo da pomaže varenju, već je i dobar savet za opšte zdravlje. Isto tako, i znojenje i uzimanje puno vode tokom dana pomažu da se smanji nadutost.
Treba izbegavati određene grupe namirnica, kao na primer, one koje sadrže previše soli, što dovodi do zadržavanja vode i oticanja, dok uzimanje probiotika, poput jogurta ili kiselog kupusa, može da poboljša zdravlje organa za varenje.
Treba prestati sa pušenjem.
Žvakanje žvakaćih guma može da dovede do nagomilavanja vazduha u digestivnom sistemu i treba da se izbegava, a treba da se izbegava i druga vrsta hrane koja ima taj efekat, poput pasulja ili masne, pržene hrane.
Dva jednostavna načina kako bi se olakšalo varenje su uzimanje manjih obroka i pravilno žvakanje hrane u sedećem položaju umesto brzog ručka u pokretu.
Preko gaziranih pića se unosi dodatni vazduh što može da dovede do nakupljanja gasova u stomaku.
Kada treba posetiti lekara?
Obično nadutost ne predstavlja problem, osim ako nije van normalnih granica fluktuacija u organizmu. Međutim, ako nadutost ne prođe sama od sebe ili traje duže vreme, to može ukazivati na druga zdravstvena stanja za koja je potrebna pomoć lekara.
Drugi uzroci nadutost
Stvaranje gasova, kao i ispuštanje flatusa je normalna pojava. Međutim, količina i učestalost se veoma razlikuju od osobe do osobe. Prekomerna nadutost i flatulencija mogu da budu uzrokovane različitim stvarima.
Šta pomaže kod nadutosti i flatulencije?
Ponovo je tu: upravo ste imali ručak i ponovo osećate taj bol u stomaku. Evo nekoliko saveta i načina za smanjenje nadutosti i flatulencije:
Nežna masaža stomaka duž debelog creva može da Vam pomogne da pokrenete gasove koji su nagomilani u crevima.
Fizička aktivnost poput šetnje oko bloka može da pokrene creva, što može da pomogne pri oslobađanju viška gasova. Takođe je dokazano da redovno vežbanje pomaže kod bolova i nadutosti tokom menstruacije
Simetikon, aktivna supstanca leka Espumisan, je dokazano i efikasno sredstvo protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza leka Espumisan donosi ublažavanje širokog spektra simptoma koji se povezuju sa gasovima, poput flatulencije ili bolnog, otečenog stomaka. Aktivna supstanca, simetikon, menja površinsku napetost mehurića gasova nagomilanih u gastrointestinalnom traktu i oslobađa gas koji se zatim može apsorbovati ili ispustiti.
Espumisan® – ublažavanje simptoma nadutosti!
Nadutost i flatulencija su normalni. Ali naš savremeni način života može da bude veoma zahtevan. Stresan posao, pokušaj da se usaglase hobiji, porodične i društvene aktivnosti može da dovede do stresa, kao i uzimanje previše masne i na drugi način nezdrave vrste hrane. Naš digestivni sistem ne može to da otprati, što dovodi do prekomernog stvaranja gasova koji mogu da se nagomilaju u stomaku i da stvore osećaj punoće i nadutosti. Nelagodnost u stomaku i strah od nekontrolisane flatulencije su sami po sebi izvor stresa za mnoge ljude.
Simetikon, aktivna supstanca leka Espumisan, nudi pouzdano olakšanje. Simetikon je dokazano i efikasno sredstvo protiv nadutosti i flatulencije. Jedna doza aktivne supstance leka Espumisan omogućava ublažavanje širokog spektra simptoma povezanih sa gasovima, kao što su nadutost ili flatulencija.
Simetikon u suštini menja površinski napon mehurića gasova koji su nagomilani u gastrointestinalnom traktu. Prilikom razgrađivanja mehurića, gasovi se oslobađaju, što olakšava njihovu eliminaciju podrigivanjem ili ispuštanjem flatusa.
Espumisan® - različite vrste doznih oblika za Vaše potrebe
Espumisan® 40 mg kapsule
Pruža brzo i pouzdano ublažavanje simptoma kao što su nadutost usled obilnih i masnih obroka, osetljivosti na hranu, stresa i nadutosti tokom menstruacije.
Espumisan® 40 mg/ml emulzija
Emulzija laka za gutanje sa 40 mg simetikona.